General Chair

  • Sayoon Kang (Korea Microelectronics and Package Society)

Special Advisor

  • Bongtae Han (University of Maryland)

International Advisory Committee

  • Jaeho Lee (Hongik University)
  • Kyung Wook Paik (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Joungho Kim (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Gu-Sung Kim (Kangnam University)
  • Taek-Soo Kim (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Shuye Zhang (Harbin Institute of Technology)
  • Hiroshi Nishikawa (Osaka University, Japan)
  • Yong M. Kim (Intel Corp., USA)
  • Mitsumasa Koyanagi (Tohoku University)
  • Saikumar Jayaraman (Intel Corp.)
  • C. L. Gan (Nanyang Technological University)

Program Committee

  • Chair:
      Yoonchul Sohn (Chosun University)
  • Co-chair:
      Yong-Ho Ko (Korea Institute of Industrial Technology)
      Daeil Kwon (Sungkyunkwan University)
  • Soomin Kang (Korea Institute of Machinery & Materials)
  • In Soo Kang (Nepes corporation)
  • Deok Kee Kim (Sejong University)
  • Dong Jin Kim (Korea Institute of Industrial Technology)
  • Byoung-Joon Kim (Tech University of Korea)
  • Young Cheon Kim (Andong National University)
  • Jae Choon Kim (Samsung Electronics)
  • Hyeong Jae Kim (Korea Institute of Industrial Technology)
  • Seunghoon Nam (Andong National University)
  • Seong Jin Park (ASM Pacific KOR Ltd.)
  • Ah-Young Park (Korea Institute of Machinery & Materials)
  • Jae Yong Song (Pohang University of Science and Technology)
  • Tae-Youl Yang (Chungnam National University)
  • KyuBong Yeon (Korea Automotive Technology Institute)
  • Hanwool Yeon (Gwangju Institute of Science and Technology)
  • Yoo Bong Young (Hanyang University)
  • So Yeon Lee (Kumoh National Institute of Technology)
  • Seung Hwan Lee (Hanyang University)
  • Hakjun Lee (Korea Institute of Industrial Technology)
  • Hyuk Lee (Hoseo University)
  • Jiho Joo (Electronics and Telecommunications Research Institute)
  • Tae-Je Cho (Daegu Gyeongbuk Institute of Science & Technology)
  • Kwangjoo Lee (LG Chem)
  • Minseok Seo (SK hynix)
  • Hak-Sung Kim (Hanyang University)
  • Yong-Nam Ko (Hana Micron Inc.)
  • Jae Hak Lee (Korea Institute of Machinery & Materials)
  • Jeongho Cho (Hanwha Precision Machinery Co., Ltd.)
  • Tae-il Kim (Sungkyunkwan University)
  • Changhwan Choi (Hanyang University)
  • Junghwan Bang (Korea Institute of Industrial Technology)
  • Jiyong Park (Korea Institute of Industrial Technology)
  • Kyung Min Kim (Tech University of Korea)
  • Jonghoon Kim (EMC Doctors Inc.)
  • Joon Ho You (Nexensor Inc.)
  • Kunmo Chu (Samsung Advanced Institute of Technology)
  • Ju-Young Kim (Ulsan National Institute of Science and Technology)
  • Youngsuk Nam (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Joon Sang Kang (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Ki Jin Han (Dongguk University)

General Affairs Committee

  • Young-Bae Park (Andong National University)
  • Sehoon Yoo (Korea Institute of Industrial Technology)

Publication Committee

  • Hyung-Ho Park (Yonsei University)
  • Seung-Boo Jung (Sungkyunkwan University)
  • Jeong-Won Yoon (Chungbuk National University)
  • Jae Pil Jung (University of Seoul)
  • Jun Seok Ha (Chonnam National University)
  • Hyo-Jong Lee (Dong-A University)
  • Jiwan Kim (Kyonggi University)
  • Won Il Park (Hanyang University)
  • Seung-Kyun Kang (Seoul National University)
  • Byoung-Joon Kim (Tech University of Korea)
  • Dooho Choi (Dong-Eui University)
  • Hong Sub Lee (Kyung Hee University)
  • Kyu Hyoung Lee (Yonsei University)

Financial Committee

  • Chair:
      Sungdong Kim (Seoul National University of Science and Technology)
  • Co-chair:
      Dong Cheol Lee (Hana Micron Inc.)
  • SungSoon Park (Intel Korea)
  • Se Young Jeong (Ntrium inc.)

Local Organization Committee

  • Chair:
      Myungyung Jeong (Pusan National University)
  • Co-chair:
      Suck Won Hong (Pusan National University)

Academia-Industry Cooperation Committee

  • Chair:
      Young Jae Kim (Daeduck Electronics Co., Ltd.)
  • Min Hyun Kim (Hanmi Semiconductor Co., Ltd.)
  • Nam Gi Kang (Korea Electronics Technology Institute)
  • Jong Tae Moon (Hojun Able Co.)
  • Hyuk Lee (Flex Com Co.)
  • Tae-Gon Lee (Samsung Electro-Mechanics)

Secretariat

  • Minjin Kim (Korean Microelectronics and Packaging Society)

[Close]